Subiektywnie o książkach. I nie tylko.
Blog > Komentarze do wpisu

Zapowiedź: Wielki powrót

Okładka książki Niespodziewane stronice

  Tytuł: Niespodziewane stronice

  Autor: Julio Cortázar

  Wydawnictwo: MUZA S. A.

  Liczba stron: 286

  Cena: 29,99 zł

  Oprawa: twarda

 

 

 

 

 

W roku 2006 świat obiegła niezwykła wiadomość. Oto Aurora Bernardez, wdowa po jednym z najwybitniejszych pisarzy iberoamerykańskich, Julio Cortázarze, tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia, w swoim domu w Paryżu, z zapomnianej od dawna komody, wygrzebała teksty swojego zmarłego męża, z których wiele świat do tej pory nie widział, ani tym bardziej nie czytał. Pani Bernardez razem z Carlosem Alvarezem Garrigą, argentyńskim doktorem filologii posortowali zebrane teksty, dokonali selekcji oraz drobnych korekt, przygotowując je tym samym do druku. W ten właśnie sposób powstał zbiór opowiadań Niespodziewane stronice, który po 6 latach zawita nareszcie na polskim rynku czytelniczym, oczywiście za sprawą wydawnictwa Muza, które publikowało już wcześniej książki Cortázara.

Niestety nie wszystkie znalezione utwory wypłynęły na czytelnicze wody, bowiem jak tłumaczyła wdowa po pisarzu, nie trzeba koniecznie teraz publikować fragmentów, które zachowały się w zeszytach lub na luźnych kartkach, ze względu na ich nierówną wartość. W efekcie pominięto część z młodzieńczych rozważań Wielkiego Kronopio.

Nie powinno to jednak w znaczący sposób zubożyć lektury, bowiem w proponowanym zbiorze, czytelnik odnajdzie całkiem liczne grono tekstów Cortázara, w dodatku są to dzieła tworzone na przestrzeni niemal całej literackiej kariery: począwszy od 1938, a na 1984 skończywszy (Cortázar żył w latach 1914 - 1984). Stwarza to zatem niepowtarzalną okazję do swoistego studiowana dojrzewania i rozwoju prozy oraz warsztatu pisarskiego argentyńskiego artysty.

Książka będzie mieć premierę 13 marca 2013 roku i w tym dniu pojawi się w polskich księgarniach. Sugerowana cena detaliczna to 29,99 zł, ale już dzisiaj na stronie internetowej wydawnictwa Matras można zamówić tę pozycję tańszą o 20%, czyli za 23,99 zł.

Julio Cortázar uważany jest za mistrza małych form, choć jego najsłynniejszym dziełem jest Gra w klasy, książka, w której autor zrywa z tradycyjną, linearną formą budowana fabuły. Pisarski kunszt Argentyńczyka możemy podziwiać także w Książce dla Manuela oraz Wielkich wygranych, które to lektury należą do moich ulubionych powieści. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak cierpliwie czekać do 13 marca. Jeśli jesteście zainteresowani, to polecam skorzystać z promocji Matrasu – uważam, że warto.

niedziela, 10 marca 2013, zielony_sznurek

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Andrew Vysotsky, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/03/12 13:40:51
Ciekawe jak się to cudo sprawdzi w praniu. Zawodowi krytycy pewnie pieją z zachwytu, ale zobaczymy, co zwykli czytelnicy powiedzą...
-
miqaisonfire
2013/03/12 21:38:05
Wchodzę na Twój blog i szok! Myślę sobie, co to taka krótka recenzja :) A to dopiero zapowiedź wyczekiwanej przez Ciebie książki, nie recenzja :)

P.S. Proszę podeślij mi na maila swoje namiary, jako że oczywiście wygrałeś w konkursie u mnie :) x.miqa.x@hotmail.com
-
Gość: Ambrose, *.debica196.tnp.pl
2013/03/12 21:59:36
Niespodzianka :)

O bardzo mi miło, że wygrałem - może wreszcie przekonam się do kryminałów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Co czytać?

Co czytać?

DużeKa

Lubimy Czytać

Wielka Rzeczpospolita