Subiektywnie o książkach. I nie tylko.

Wpisy z tagiem: Wydawnictwo Bezdroża

sobota, 21 września 2013

Okładka książki Węgry - zielony przewodnik

  Tytuł: Zielony Przewodnik - Węgry

  Autor: Praca zbiorowa

  Wydawnictwo: Bezdroża

  Liczba stron: 336

  Cena: 42,90 zł

  Oprawa: miękka

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy okazji omawiania Odrazy, węgierskiego mistrza pióra, László Németha, wspomniałem, że pod koniec sierpnia dane było mi odwiedzić ojczyznę tego znakomitego literata. Za sprawą sugestii Koczowniczki postanowiłem podzielić się krótko wrażeniami z pobytu w tym kraju.

Moja wyprawa na Węgry nie była przedsięwzięciem zaplanowanym ze znacznym wyprzedzeniem. Byłem po prostu świadom nadciągającego urlopu i wertując wszelakiej maści strony internetowe, natknąłem się na interesującą ofertę, która pozwalała spędzić kilka dni w węgierskim Szentendre, niespełna trzydziestotysięcznym miasteczku, położonym na północ od stolicy kraju.

Nie mając dotychczas okazji gościć na Węgrzech, przed wyjazdem zaopatrzyłem się w przewodnik książkowy, ponieważ zakładałem zwiedzanie na własną rękę. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, zdecydowałem się na zakup Zielonego przewodnika – Węgry wydawnictwa Bezdroża, serii Michelin. Z wyboru jestem raczej zadowolony. Przewodnik zawiera podstawowe informacje na temat państwa węgierskiego, w skrócie przybliża jego historię oraz kulturę. Oczywiście największa część książki została poświęcona stolicy Węgier, Budapesztowi, w którym mieszka niemal 1/5 całej ludności. Nie bez kozery, Węgrzy często powtarzają, że ich kraj cierpi na wodogłowie – Węgry dzielą się na Budapeszt i resztę. Odwiedzana rok rocznie przez rzesze turystów stolica, która powstała po połączeniu trzech miasta: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu – na lewym, stała się również moim głównym celem wycieczkowym. Przewodnik zawiera propozycje czterech, odrębnych tras, które zawierają największe atrakcje Budapesztu. Pierwsza z nich to spacer po budańskiej Starówce oraz Zamku Królewskim. Kolejna poświęcona jest najpiękniejszym zabytkom Pesztu. Trasa trzecia to okazja do zwiedzenia dzielnicy żydowskiej, z kolei ostatnia to sugestia wizyty na Wyspie Świętej Małgorzaty, w Óbudzie oraz Aquincium, pozostałości z rzymskiego miasta. Wszystkie szlaki, za wyjątkiem pobytu w dzielnicy żydowskiej, to całodniowe wycieczki, które wymagają całkiem niezłej kondycji oraz sporej samodyscypliny. W przewodniku pojawiają się krótkie, ale dosyć treściwe wiadomości na temat ciekawszych zabytków, które znajdują się na danej trasie.

Jeśli chodzi natomiast o inne kwestie, w których przydatny okazał się przewodnik, to na pewno informacje na temat miejskiej kolejki HÉV, która łączy Budapeszt z okolicznymi miasteczkami. Dzięki niej w nieco ponad 40 minut mogłem dostać się praktycznie z samego centrum stolicy do mojego hotelu w Szentendre. Z ciekawych rzeczy, które udało mi się zaobserwować w trakcie podróży kolejką, na uwagę zasługuje fakt, że na Węgrzech praktycznie nie istnieje status gapowicza – pasażer, który zostaje przyłapany przez konduktora na nieposiadaniu biletu, po prostu go nabywa za kwotę o kilka procent wyższą od ceny nominalnej.

Szentendre (z węg. Święty Andrzej) okazało się malowniczym i klimatycznym miasteczkiem. Dawna kolonia serbska słynie z zabytkowych kościołów prawosławnych, barokowej architektury oraz malarzy. Uliczki wysadzane kocimi łbami, zaułki pełne skrywanych w cieniu tajemnic oraz wąskie schody, wijące się pomiędzy przytulonymi do siebie budynkami, sprawiają, że miasto idealnie nadaje się do nastrojowych spacerów, które cierpliwym pozwalają niespiesznie odkrywać jego piękno.

Poznając natomiast budapeszteńskie zabytki, ze zdziwieniem skonstatowałem, że cała rzesza z nich pochodzi z końcówki XIX oraz początku XX wieku. Wiąże się to z obchodami milenijnymi państwa węgierskiego, które przypadały na rok 1896. W tym okresie wiele historycznych budowli poddano również gruntownej renowacji. W oczy rzucają się ponadto bardzo liczne place oraz pomniki bohaterów narodowych, począwszy od legendarnych wodzów madziarskich, a skończywszy na uczestnikach walk narodowowyzwoleńczych. W ścisłym centrum miasta, niemal na każdym kroku trafiamy na postać, która spogląda na nas z wysokości cokołu – oprócz żołnierzy i wojaków znalazło się także miejsce dla artystów – literatów, muzyków, czy kompozytorów.

Sami Węgrzy to ludzie dość serdeczni, którzy ochoczo pomagają zbłąkanemu turyście. Niestety w języku węgierskim, mimo skromnego słowniczka zawierającego najważniejsze zwroty i wyrażenia oraz zasady wymowy poszczególnych liter, nie byłem w stanie wypowiedzieć choćby jednego, pełnego zdania. Udało mi się natomiast spotkać Węgra, który po 4 latach pobytu w Polsce, wówczas komunistycznej (blisko 20 lat temu), całkiem płynnie porozumiewał się ze mną w moim ojczystym języku. Niestety, ale poliglotą nie będzie mi już dane zostać.

Kończąc, rzeknę tylko, że ojczyzna László Németha, którą poznałem przez pryzmat Budapesztu oraz spokojnego i nieco sennego Szentendre, bardzo przypadała mi do gustu. Zapraszam do obejrzenia krótkiej galerii moich zdjęć.

Baszta rybackaUlica Mihálya Táncsicsa, jednego z uczestników Wiosny Ludów na Węgrzech - w tle budynek Archiwum Państwowego

Most Łańcuchowy zbudowany pod okiem szkockiego inżyniera Adama Clarka. W tle Bazylika św. Stefana

Fontanna ze sceną polowania na Zamku KrólewskimPomnik Trójcy Świętej z krzyżem morowym przed Kościołem Macieja

Wizytówka budańskiej Starówki - kościół Macieja

Most WolnościKościół kalwiński na ulicy Fő

Skrzyżowanie ulicy Uri z ulicą Jana Kapistrana, świętego, który brał udział w bitwie przeciwko Imperium Osmańskiemu pod Belgradem

Figurka Św. Małgorzaty na Wyspie Św. MałgorzatyZamek Vajdahunyad - budowla łącząca różne style w architekturze węgierskiej

Dom Terroru - muzeum poświęcone ofiarom totalitaryzmu na Węgrzech

Jeden z licznych zaułków SzentendreCentrum Szentendre

Szentendreński kociak

Cerkiew Preobrażeńska w SzentendreW drodze do Szentendre - kolejka HÉV

Gdzieś między Budapesztem a Szentendre

Ulica Perczel Mór niedaleko Placu WolnościW dzielnicy żydowskiej w konwencji komiksowej

| < Październik 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zakładki:
Ciekawe blogi książkowe
Inne, równie interesujące
Konkursy
Spis recenzji
Tu i tam
Wydawnictwa

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Co czytać?

Co czytać?

DużeKa

Lubimy Czytać

Wielka Rzeczpospolita